EASTERN CLASS CHAMPIONSHIPS
March 5-7 or 6-7, 2011

Master Section

#

Name

Rtng

St

Rd 1

Rd 2

Rd 3

Rd 4

Rd 5

Tot

Prize

1

GM Alexander Shabalov

2668

PA

W14

W12

D5

D2

W7

4.0

$1370.00

2

GM Sergey Kudrin

2612

CT

D21

W13

W3

D1

D4

3.5

$274.00

3

GM Alexander Ivanov

2592

MA

W19

W4

L2

W5

D6

3.5

$274.00

4

IM Robert A Hungaski

2536

CT

W16

L3

W11

W8

D2

3.5

$274.00

5

IM Jacek Stopa

2529

TX

W15

W20

D1

L3

W11

3.5

$274.00

6

IM Marc R Esserman

2527

MA

W17

H

D7

W14

D3

3.5

$274.00

7

IM Samuel Shankland

2583

CA

W9

D11

D6

W12

L1

3.0

 

8

Deepak Aaron

2310

NY

L20

W18

W23

L4

W16

3.0

 

9

Alex Cherniack

2293

MA

L7

D22

D13

W20

W17

3.0

$457.00

10

Christopher Gu

2180

RI

L12

B

W21

L11

W19

3.0

$457.00

11

FM Farai Mandizha

2484

NY

W22

D7

L4

W10

L5

2.5

 

12

GM John P Fedorowicz

2503

NY

W10

L1

W20

L7

U

2.0

 

13

FM William Kelleher

2393

MA

H

L2

D9

W19

U

2.0

 

14

Avraam Pismennyy

2305

MA

L1

W15

W16

L6

U

2.0

 

15

Stuart S Finney

2242

RI

L5

L14

W22

L17

W23

2.0

 

16

David E Carter

2229

VT

L4

W17

L14

W23

L8

2.0

 

17

Lawyer Times

2213

MA

L6

L16

B

W15

L9

2.0

 

18

Kapil Chandran

2133

CT

B

L8

L19

W22

U

2.0

 

19

WIM Iryna Zenyuk

2322

PA

L3

D23

W18

L13

L10

1.5

 

20

FM Daniel Rozovsky

2175

CT

W8

L5

L12

L9

D22

1.5

 

21

FM Nelson Castaneda

2335

CT

D2

H

L10

U

U

1.0

 

22

Sylvester Smarty

2185

OH

L11

D9

L15

L18

D20

1.0

 

23

WFM Hana Itkis

2144

NJ

H

D19

L8

L16

L15

1.0

 

 

Expert Section

#

Name

Rtng

St

Rd 1

Rd 2

Rd 3

Rd 4

Rd 5

Tot

Prize

1

Jonathan Richman

1980

NY

W7

D2

W11

W6

W5

4.5

$1066.00

2

Martin Garcia

2073

CT

W9

D1

W4

W10

D3

4.0

$533.00

3

Matthew Meredith

2154

CT

W8

D4

W16

D5

D2

3.5

$228.50

4

Hanon W Russell

2057

CT

W13

D3

L2

W16

W8

3.5

$228.50

5

Tian Rossi

2023

MA

W17

W12

D10

D3

L1

3.0

 

6

Daniil Mosiyenko

2016

RI

L10

X20

W17

L1

W11

3.0

 

7

Christopher OConnor

1894

NY

L1

B

L8

W15

W10

3.0

 

8

Larry Saxby

2012

PA

L3

W13

W7

D9

L4

2.5

 

9

Vikas Shiva

1960

MA

L2

W14

W18

D8

U

2.5

 

10

Jasmine Chen

1871

NY

W6

W18

D5

L2

L7

2.5

 

11

Maxwell Schwartz

2099

NJ

H

W19

L1

D12

L6

2.0

 

12

Leonid Tkach

2017

MA

D16

L5

W19

D11

U

2.0

 

13

John P Elmore

2001

NH

L4

L8

D15

B

D14

2.0

 

14

Edward R Epp

2000

MA

H

L9

H

D17

D13

2.0

 

15

Albert J Lawrence

2000

NY

H

L16

D13

L7

W17

2.0

 

16

Robert Kwong

1937

NY

D12

W15

L3

L4

H

2.0

 

17

Michael Bogaty

1948

NY

L5

B

L6

D14

L15

1.5

 

18

Sam Alex Barsky

2128

NY

W20

L10

L9

U

U

1.0

 

19

Muharrem Brahimaj

2069

MA

H

L11

L12

U

U

0.5

 

20

Theodore Bogin

2011

NY

L18

F6

U

U

U

0.0

 


Class A Section

#

Name

Rtng

St

Rd 1

Rd 2

Rd 3

Rd 4

Rd 5

Tot

Prize

1

Mark R Bourque

1999

CT

D25

W24

W21

W18

W7

4.5

$799.50

2

Armen Martirosyan

1848

MA

W9

W6

W13

W5

D3

4.5

$799.50

3

Andrew Liu

1965

MA

W17

D7

W10

W8

D2

4.0

$152.34

4

Nigel Mitchell

1964

PA

W36

L8

W23

W15

W14

4.0

$152.34

5

Neil Fachon

1951

RI

W28

W30

W14

L2

W13

4.0

$152.34

6

Raymond Paulson

1993

MA

W12

L2

D25

W31

W18

3.5

 

7

James Apiri

1903

MA

X

D3

W16

W20

L1

3.5

 

8

Jonathan Mark Lee r/e

1789

MA

W39

W4

D18

L3

W16

3.5

 

9

Preston N Ladson

1957

PA

L2

W19

L27

W36

W21

3.0

 

10

Max S Valau

1941

MA

D19

W38

L3

W25

D12

3.0

 

11

David A Kolb

1930

NY

L14

W32

L28

W37

W22

3.0

 

12

Kerry W McDermott

1922

NH

L6

W36

D26

W30

D10

3.0

 

13

Frank R Paciulli

1892

NY

W41

W27

L2

W28

L5

3.0

 

14

Michael Pascetta

1856

CT

W11

W20

L5

W27

L4

3.0

 

15

Thomas Hartmayer

1828

CT

L18

W40

W35

L4

W20

3.0

 

16

Scott W Didham

1941

MA

D26

W37

L7

W24

L8

2.5

 

17

John Phythyon Sr

1914

ME

L3

L28

W40

W33

D19

2.5

 

18

David J Diamond

1896

NY

W15

W34

D8

L1

L6

2.5

 

19

Siddharth Arun

1794

MA

D10

L9

W29

D22

D17

2.5

 

20

Dennis R Moore

1999

NY

W32

L14

W22

L7

L15

2.0

 

21

John Gaspar

1913

ME

D37

W29

L1

D26

L9

2.0

 

22

Chen Qu

1886

NY

H

W33

L20

D19

L11

2.0

 

23

Daniel Pascetta

1877

CT

D33

D25

L4

U

W37

2.0

 

24

Alexander J Crump

1869

NY

H

L1

W34

L16

D29

2.0

 

25

Max P Krall

1861

CT

D1

D23

D6

L10

D30

2.0

 

26

Natasha Christiansen

1856

MA

D16

D31

D12

D21

U

2.0

 

27

Douglas A Reed

1833

MA

W40

L13

W9

L14

U

2.0

 

28

Daniel S Shapiro

1800

MA

L5

W17

W11

L13

U

2.0

 

29

Joseph K Dixon

1771

CT

D31

L21

L19

W40

D24

2.0

 

30

Kevin Berry

1770

CT

B

L5

D31

L12

D25

2.0

 

31

Mark Fins

1885

MA

D29

D26

D30

L6

U

1.5

 

32

James M Aspinall

1872

MA

L20

L11

H

W34

U

1.5

 

33

Charles A Caranci

1762

MA

D23

L22

D37

L17

D34

1.5

 

34

Jerry Williams

1652

MA

B

L18

L24

L32

D33

1.5

 

35

Stephen Brudno rr/e

1939

MA

H

H

L15

U

U

1.0

 

36

Norman M Burtness

1858

CT

L4

L12

B

L9

U

1.0

 

37

Alexander Paphitis

1852

MA

D21

L16

D33

L11

L23

1.0

 

38

Stephen Brudno r/e

1939

MA

H

L10

U

U

U

0.5

 

39

Stephen Brudno

1939

MA

L8

U

U

U

U

0.0

 

40

Joshua M Rofrano

1903

MD

L27

L15

L17

L29

U

0.0

 

41

Jonathan M Lee

1789

MA

L13

U

U

U

U

0.0

 

 

Class B Section

#

Name

Rtng

St

Rd 1

Rd 2

Rd 3

Rd 4

Rd 5

Tot

Prize

1

Daniel Zhu

1785

NJ

W26

W29

W4

W8

D2

4.5

$634.67

2

James Asaro

1781

VT

W37

W31

W24

W21

D1

4.5

$634.67

3

Robert Bagdasaryan

1740

RI

W28

W19

W7

H

W8

4.5

$634.67

4

David Finnerman

1658

NY

W33

W12

L1

W14

W10

4.0

$152.00

5

Scott Boyce

1769

NY

D27

L11

W25

W17

W16

3.5

 

6

Alan Axelrod

1673

MA

L12

W28

D19

W27

W11

3.5

 

7

Joseph Han

1504

CT

W35

W32

L3

D16

W21

3.5

 

8

Thomas P Keegan

1790

MA

W25

W9

W10

L1

L3

3.0

 

9

Marcus M Miyasaka

1695

NY

W32

L8

H

W29

H

3.0

 

10

Jaime Cintron

1692

MA

W30

W20

L8

W24

L4

3.0

 

11

Walter Champion

1600

MA

H

W5

H

W22

L6

3.0

 

12

Mark Kaprielian

1798

MA

W6

L4

D21

W20

U

2.5

 

13

Arthur C Nagel

1787

CT

D17

L18

L20

W30

W24

2.5

 

14

Andrew Palmer

1763

VT

W23

L24

W18

L4

D20

2.5

 

15

George W R Duval

1708

MA

L19

W27

D29

L18

W25

2.5

 

16

Scott Sheff

1684

NY

L20

W37

W30

D7

L5

2.5

 

17

Thomas L Sifter

1664

MA

D13

L21

X33

L5

W27

2.5

 

18

Edward Franc Foye

1615

MA

D21

W13

L14

W15

U

2.5

 

19

Sydney Faria

1539

CT

W15

L3

D6

W26

U

2.5

 

20

Romain Popescu

1459

NY

W16

L10

W13

L12

D14

2.5

 

21

Michael Corrigan

1762

VT

D18

W17

D12

L2

L7

2.0

 

22

Brian J Smith

1749

CT

L24

W23

W31

L11

U

2.0

 

23

Douglas Southall

1611

MA

L14

L22

W37

W28

U

2.0

 

24

Akshita Gorti

1555

VA

W22

W14

L2

L10

L13

2.0

 

25

Jared Goldfarb

1652

NY

L8

D35

L5

W32

L15

1.5

 

26

Seyhmus Yuksekkaya

1650

MA

L1

D34

W32

L19

U

1.5

 

27

Earl S Salisbury

1634

RI

D5

L15

W34

L6

L17

1.5

 

28

Neal D Bruce

1607

MA

L3

L6

B

L23

D30

1.5

 

29

David M Regan

1600

CT

W34

L1

D15

L9

U

1.5

 

30

Mark R Neale

1514

RI

L10

B

L16

L13

D28

1.5

 

31

Cornel Osadsa

1613

MA

W36

L2

L22

U

U

1.0

 

32

Kenneth M Straus

1797

MA

L9

L7

L26

L25

H

0.5

 

33

Joseph J Areias

1784

MA

L4

H

F17

U

U

0.5

 

34

Robert J Holmgren r/e

1754

MA

L29

D26

L27

U

U

0.5

 

35

Mark Robert Neale

1514

RI

L7

D25

U

U

U

0.5

 

36

Robert J Holmgren

1754

MA

L31

U

U

U

U

0.0

 

37

John Twombley

1637

CT

L2

L16

L23

U

U

0.0

 


Class C Section

#

Name

Rtng

St

Rd 1

Rd 2

Rd 3

Rd 4

Rd 5

Tot

Prize

1

Ian Lomeli

1462

CT

D18

W14

W6

W11

W5

4.5

$914.00

2

Eduardo Valadares

1520

MA

W20

W23

L5

W10

W7

4.0

$342.50

3

Hyqmet Allushi

1403

CT

L4

W12

W19

W15

W8

4.0

$342.50

4

Dilip Aaron

1586

NY

W3

D6

L10

W13

W14

3.5

$38.00

5

Lee Dailing

1565

NH

W22

W19

W2

D7

L1

3.5

$38.00

6

Pawel Stopa

1543

TX

W12

D4

L1

W18

W15

3.5

$38.00

7

Richard I Chang

1531

CT

W16

W8

W9

D5

L2

3.5

$38.00

8

Arthur N Learnard

1488

NH

W21

L7

W23

W9

L3

3.0

 

9

John Gherardi Jr

1440

NY

W14

W18

L7

L8

W17

3.0

 

10

Todd Jobson

1411

NJ

H

W13

W4

L2

H

3.0

 

11

William J David

1534

RI

W17

W25

H

L1

U

2.5

 

12

Michael Izbicki

1304

MD

L6

L3

W20

W22

H

2.5

 

13

Collins Apiri

unr.

MA

D25

L10

X17

L4

W22

2.5

 

14

Gaetan Bompastore

1525

MA

L9

L1

W25

W24

L4

2.0

 

15

John A Cordisco

1475

NY

L23

W20

W24

L3

L6

2.0

 

16

Leonard Gruenberg

1444

MA

L7

L21

L22

W20

W24

2.0

 

17

Laurent Lafosse

1210

CT

L11

D26

H

W25

L9

2.0

 

18

Dane A Jackson

1564

NY

D1

L9

H

L6

H

1.5

 

19

Scott A Hafersat

1562

CT

W24

L5

L3

U

U

1.0

 

20

Robert E Norris

1436

MA

L2

L15

L12

L16

B

1.0

 

21

Owen E Gomez

1420

CT

L8

W16

U

U

U

1.0

 

22

George R Eason

1400

CT

L5

L24

W16

L12

L13

1.0

 

23

Timothy Lavoie

1365

MA

W15

L2

L8

U

U

1.0

 

24

Jonath Aiyathurai

1306

CT

L19

W22

L15

L14

L16

1.0

 

25

Sandeep Vadlamudi

1416

MA

D13

L11

L14

L17

U

0.5

 

26

K Majerus-collins

635

CT

U

D17

U

U

U

0.5

 


Class D Section

#

Name

Rtng

St

Rd 1

Rd 2

Rd 3

Rd 4

Rd 5

Tot

Prize

1

Parag Su Mujumdar

1389

MA

W6

D3

W13

W8

D4

4.0

$437.75

2

Benjamin Piche

1380

CT

W20

D17

W18

D3

W6

4.0

$437.75

3

Adam Piche

1358

CT

W11

D1

W17

D2

W8

4.0

$437.75

4

Keming Zhu

1326

NJ

H

W19

W9

W5

D1

4.0

$437.75

5

William C Bonney

1295

ME

W7

L8

W16

L4

W10

3.0

 

6

Brian Santiago

1257

AL

L1

W11

W14

W12

L2

3.0

 

7

Arthur Bertini

1234

NY

L5

W15

L10

W14

W17

3.0

 

8

Adam D Grossack

619

MA

W19

W5

W12

L1

L3

3.0

 

9

Harvey G Reed

1399

MA

W21

D18

L4

W13

U

2.5

 

10

Eric Heinecke

1276

MA

H

L12

W7

W18

L5

2.5

 

11

Timothy L Grover

1219

CT

L3

L6

B

W19

D12

2.5

 

12

Ben Siegel

1001

CT

B

W10

L8

L6

D11

2.5

 

13

Edmond Raidhi

unr.

CT

W15

H

L1

L9

W18

2.5

 

14

Tristan Sollecito

1304

NY

L17

W20

L6

L7

W19

2.0

 

15

Henry Olynik

1240

NY

L13

L7

W19

D17

D16

2.0

 

16

Joseph L King

1044

CT

L18

B

L5

H

D15

2.0

 

17

Michael I Cafiero

1009

VT

W14

D2

L3

D15

L7

2.0

 

18

Christopher Lomeli

1266

CT

W16

D9

L2

L10

L13

1.5

 

19

Thomas Ivers

1252

NY

L8

L4

L15

L11

L14

0.0

 

20

Robert A Hayward r/e

1237

CT

L2

L14

U

U

U

0.0

 

21

Robert A Hayward

1237

CT

L9

U

U

U

U

0.0

 

Class E Section

#

Name

Rtng

St

Rd 1

Rd 2

Rd 3

Rd 4

Rd 5

Tot

TB1

TB2

Prize

1

Benjamin Marinelli

1117

MA

W14

W13

W2

W5

W4

5.0

11

11.5

1st/$190.00

2

Aram Martirosyan

1142

MA

W9

W4

L1

W8

W5

4.0

13

14.5

2nd/$95.00

3

Joseph A Rocca

959

CT

L4

W14

W13

W11

W8

4.0

8

8.5

3rd/$95.00

4

Jonathan Hagopian

unr.

MA

W3

L2

W10

W6

L1

3.0

16

17.5

4th

5

Steven Danko

1134

NY

W12

W11

W8

L1

L2

3.0

13

14.5

5th

6

Shuvom Sadhuka

1147

MA

W7

L8

W9

L4

W12

3.0

9.5

11

6th

7

Walt E Duncan

986

NH

L6

L10

W14

W13

W9

3.0

7

7.5

7th

8

Michael L Beatini

1153

NH

W10

W6

L5

L2

L3

2.0

11.5

15.5

 

9

Kieman Majerus-Collins

635

CT

L2

B

L6

W10

L7

2.0

7.5

11.5

 

10

Robert De Long

1107

NY

L8

W7

L4

L9

B

2.0

6.5

9.5

 

11

Alan P Pinto Jr

882

CT

H

L5

W12

L3

D13

2.0

5.5

9.5

 

12

Mariama Arredondo

448

CT

L5

B

L11

W14

L6

2.0

5.5

8.5

 

13

David Katz

546

CT

B

L1

L3

L7

D11

1.5

9

14

 

14

Michelle Merrow

102

NH

L1

L3

L7

L12

H

0.5

8.5

13.5

 

TB1: Modified Median | TB2: Solkoff

Home           More crosstables