50th Annual Greater NY Scholastics:

Continental Chess Free Entry Prizewinners!

 High School Championship

Individual Free Entry Prizes

1st        Ethan Li                                                           Free Entry Thru 1/20/17

2nd      Alisher Podavonov                    BTECH            Free Entry Thru 10/10/16

3rd       James A Black Jr                        EMURR              Free Entry Thru 8/25/16

4th       Warren Wang                           JERIC              Free Entry Thru 6/15/16

 

Team Free Entry Prizes

1st        Stuyvesant High School           STUY              Free Entry Thru 8/25/16

            Alexander Spinnell, John Chen, Daniel Yassky, Kai Kronberg

 2nd     NEST+m School                      NEST               Free Entry Thru 6/15/16

            Isaac Barayev, Jacob Barayev, Markus Pond, Mubassar Uddin

 

 

High School Under 1900

Individual Free Entry Prizes

1st        Christopher Giordano               CBA                Free Entry Thru 12/1/16*

2nd      Luke Drennan                            CBA                Free Entry Thru 8/25/16*

3rd       Anthony Asseviro                                             Free Entry Thru 6/15/16**

4th       Ella Papanek                               BREAR            Free Entry Thru 4/25/16**

Team Free Entry Prizes

1st        Christian Brothers Academy    CBA                Free Entry Thru 8/25/16

            Christopher Giordano*, Luke Drennan*, Daniel Giammanco, Daniel Dragonoff

2nd      Brooklyn Tech High School    BTECH            Free Entry Thru 6/15/16

            Mark Pipko, Mike Miller, Ethan Kue, Nathaniel Kue

           

Combined Individual and Team Prizewinners *

Christopher Giordano               CBA                Free Entry Thru 12/1/16 + 8/25/16 = 7/17/2017

Luke Drennan                           CBA                Free Entry Thru 8/25/16 + 8/25/16  = 4/10/2017

 

 

High School Under 1200

Individual Free Entry Prizes

1st        Oscar Tenezaca                                   P560Q              Free Entry Thru 12/1/16 *

2nd      John Bermudez                                    CBA                Free Entry Thru 8/25/16 *

3rd       Matthew Kue                                       BARMID         Free Entry Thru 6/15/16

4th       Nicolas Panico                                      MASPQ               Free Entry Thru 4/25/16

Team Free Entry Prizes

1st        Robert F. Wagner Secondary School   P560Q             Free Entry Thru 8/25/16

            Oscar Tenezaca, Eduardo Ramirez, Richard Sherpa, Indiana Budiandri

2nd      Christian Brothers Academy                CBA                Free Entry Thru 6/15/16

            John Bermudez*, Andrew Dalton, Colin Clarke, Andrew Mullaghy

Combined Individual and Team Prizewinners *

Oscar Tenezaca                                              P560Q              Free Entry Thru 12/1/16 + 8/25/16 = 7/17/2017

John Bermudez                                                CBA                Free Entry Thru 8/25/16 + 6/15/16 = 1/29/2017

 

High School Mixed Doubles Team Prizes!

Ella Papanek* -  Anthony Asseviro *                          Free Entry Thru 8/25/16!

Florizelle Songco - Nicholas Cardenas                         Free Entry Thru 6/15/16!

 

Combined Individual and High School Mixed Doubles Team Prizewinners **

Ella Papanek                                                                Free Entry Thru 4/25/16 + 8/25/16 = 12/9/2016

Anthony Asseviro                                                         Free Entry Thru 6/15/16  + 8/25/16 = 1/29/2017

 

 

 

Junior High Championship

Individual Free Entry Prizes

1st        Justin Chen                              LAB-M            Free Entry Thru 1/20/17*

2nd      Akash Kumar                            TRINI              Free Entry Thru 10/10/16

3rd       Arjun Rai                                      I318K              Free Entry Thru 8/25/16*

4th       Max Jiahua Li                            EMONJS          Free Entry Thru 6/15/16

Team Free Entry Prizes

1st        Eugenio Maria De Hostos IS 318                     I318K              Free Entry Thru 8/25/16

            Arjun Rai*, Vicki Yang, Yates Wong, Justin Dalhouse,

2nd      Lab Middle School For Collaborative Studies  LAB-M                Free Entry Thru 6/15/16

            Justin Chen*, Fikirte Hunt, Christopher Bejasa, Willis T Ng

Combined Individual and Team Prizewinners *

Justin Chen                                          LAB-M            Free Entry Thru 1/20/17 + 6/15/16  = 6/25/2017

Arjun Rai                                              I318K              Free Entry Thru 8/25/16 + 8/25/16 = 4/09/2017

 

Junior High Under 1000

Individual Free Entry Prizes

1st        Charlie Welch                           BERCAR         Free Entry Thru 12/1/16*

2nd      Alexander Mishiyev                  I228K              Free Entry Thru 8/25/16*

3rd       Sunly Huang                             I228K              Free Entry Thru 6/15/16*

4th       Aleksandre Jolia                       I228K              Free Entry Thru 4/25/16*

Team Free Entry Prizes

1st        David A. Boody IS 228              I228K              Free Entry Thru 8/25/16

            Alexander Mishiyev*, Sunly Huang*, Aleksandre Jolia*, Wilson Liu

2nd      Berkeley Carroll School               BERCAR         Free Entry Thru 6/15/16

            Charlie Welch*, Zachary Tegtmeier, Diego Turturro

Combined Individual and Team Prizewinners *

Charlie Welch                           BERCAR         Free Entry Thru 12/1/16 + 6/15/16 = 5/08/2017

Alexander Mishiyev                  I228K              Free Entry Thru 8/25/16 + 8/25/16 = 4/11/2017

Sunly Huang                             I228K              Free Entry Thru 6/15/16 + 8/25/16 = 1/30/2017

Aleksandre Jolia                       I228K              Free Entry Thru 4/25/16 + 8/25/16 = 12/10/2016

Primary Championship

Individual Free Entry Prizes

1st        Lucas Foerster-Yialamas                       P334M             Free Entry Thru 1/20/17

2nd      Jack E Levine                                         P41M               Free Entry Thru 10/10/16

3rd       Eddy Tian                                                                     Free Entry Thru 8/25/16

4th       Maxwell Silvers                                    DALTN           Free Entry Thru 6/15/16*

Team Free Entry Prizes

1st        Dalton School                                      DALTN           Free Entry Thru 8/25/16

            Maxwell Silvers*, Maxwell Massiah, Alexander Weinberg, Nikhil Pande

2nd      Hunter College Elementary School        HUNEL           Free Entry Thru 6/15/16

            Joshua Chong, Benjamin Segarra, Jake Quan, Sean Kaloudis

           

Combined Individual and Team Prizewinners *

Maxwell Silvers                                     DALTN           Free Entry Thru 6/15/16 + 8/25/16 = 1/28/2017

 

Primary Under 1000

Individual Free Entry Prizes

1st        Kyle Hahn                                TRINI              Free Entry Thru 12/1/16                      (1st: Playoff)

2nd      Derek Lee                                 HORACE         Free Entry Thru 8/25/16                      (2nd: Playoff)

3rd       Henry Greengrass                     P166M             Free Entry Thru 6/15/16*

4th       Timothy Ng                               P33M               Free Entry Thru 4/25/16

 

Team Free Entry Prizes

1st        The Richard Rodgers School Of The Arts And Technology   P166M  Free Entry Thru 8/25/16

            Henry Greengrass*, Gavin Smith, Danil Slater, Rafa Hernandez Jr

2nd      Columbia Grammar and Preparatory School    CGPS                           Free Entry Thru 6/15/16

            Aiden Dufford, Ethan Lencz, Rose Korff , Nicholas Ferrone

Combined Individual and Team Prizewinners *

Henry Greengrass                                 P166M             Free Entry Thru 6/15/16 + 8/25/16 = 1/30/2017

 

Primary Under 500

Individual Free Entry Prizes

1st        Tamrat Gavenas                       P33M               Free Entry Thru 12/1/16   (1st: Playoff)

2nd      Oliver Epstein                           TRINI              Free Entry Thru 8/25/16*  (2nd: Playoff)

3rd       Eli Lindenbaum                         P77M               Free Entry Thru 6/15/16*

4th       Sophie Goldensohn                  HUNEL           Free Entry Thru 4/25/16

Team Free Entry Prizes

1st        Lower Lab School PS 77         P77M               Free Entry Thru 8/25/16

            Eli Lindenbaum*, Kevin Zhang, Max Kirschner, Ellyssan Park

2nd      Trinity School                          TRINI              Free Entry Thru 6/15/16

            Oliver Epstein*, Lila Paul, Carter Hebard, Andrew Yim

Combined Individual and Team Prizewinners *

Oliver Epstein                                       TRINI              Free Entry Thru 8/25/16 + 6/15/16 = 1/30/2017         

Eli Lindenbaum                                     P77M               Free Entry Thru 6/15/16          + 8/25/16 = 1/30/2017

Elementary Championship

Individual Free Entry Prizes

1st        Davis Zong Jr                             NEST                           Free Entry Thru 1/20/17*

2nd      Brandon Wang                                                              Free Entry Thru 10/10/16

3rd       Haruki Izumi                             SPEYR                         Free Entry Thru 8/25/16*

4th       Anthony G Wong                      SPEYR                         Free Entry Thru 6/15/16*

Team Free Entry Prizes

1st        NEST+m School                      NEST               Free Entry Thru 8/25/16

            Davis Zong Jr*, Charles Hua, Eric Chan, Jordan Leung

2nd      Speyer Legacy School             SPEYR             Free Entry Thru 6/15/16

            Haruki Izumi*, Anthony G Wong*, Ryan Har Peterson, Maya Doron-Repa

           

Combined Individual and Team Prizewinners *

Davis Zong Jr                             NEST                           Free Entry Thru 1/20/17 + 8/25/16 = 9/5/2017

Haruki Izumi                             SPEYR                         Free Entry Thru 8/25/16 + 6/15/16 = 1/29/2017

Anthony G Wong                      SPEYR                         Free Entry Thru 6/15/16 + 6/15/16 = 11/19/2016

 

Elementary Under 1400

Individual Free Entry Prizes

1st        John Louzonis                                                              Free Entry Thru 12/1/16  (1st: Playoff)

2nd      Daniel Mero                                           CGPS               Free Entry Thru 8/25/16* (2nd: Playoff)

3rd       Jacob Teitelman                                    P116M             Free Entry Thru 6/15/16*       

4th       Natalia Zduniewicz                                P153Q             Free Entry Thru 4/25/16

Team Free Entry Prizes

1st        Mary Lindley Murray School PS116       P116M             Free Entry Thru 8/25/16

            Jacob Teitelman*, Chloe Cohen, Daniel Jackson, Nicholas Samowitz

2nd      Columbia Grammar and Preparatory School                CGPS               Free Entry Thru 6/15/16

            Daniel Mero*, Grant Carlson, Sophia Ferrone, Amadi Utak

Combined Individual and Team Prizewinners *

            Daniel Mero                                         CGPS     Free Entry Thru 8/25/16 + 6/15/16 = 1/29/2017

            Jacob Teitelman                                    P116M   Free Entry Thru 6/15/16 + 8/25/16 = 1/29/2017

           

 

Elementary Under 1000

Individual Free Entry Prizes

1st        Jonathan Guo                                       P33M               Free Entry Thru 12/1/16*  (1st: Playoff)

2nd      Ruiyu Tang                                            STBRNY         Free Entry Thru 8/25/16 (2nd: Playoff)

3rd       Benjamin Botnik                                  AUTRIS              Free Entry Thru 6/15/16         

4th       Mukila Muthukumar                             P183M              Free Entry Thru 4/25/16

Team Free Entry Prizes

1st        Chelsea Prep PS 33                              P33M               Free Entry Thru 8/25/16

            Jonathan Guo*, Mack Turnbow, Timothy Ng, Asher Maca Shinde

2nd      William T. Harris PS 11                         P11M               Free Entry Thru 6/15/16

            Nicolas Shulga, Michael J Rubinov, Kevin Chang, Ben Ro

Combined Individual and Team Prizewinners *

            Jonathan Guo                                       P33M   Free Entry Thru 12/1/16 + 8/25/16 = 7/17/2017

 

           

 

 

Elementary Under 600

Individual Free Entry Prizes

1st        Evan Johnson                                                               Free Entry Thru 12/1/16  (1st: Playoff)

2nd      Hayden Klinger                                     P59M               Free Entry Thru 8/25/16* (2nd: Playoff)

3rd       Xan Meister                                          COLLG            Free Entry Thru 6/15/16

4th       Jonas Giannoni                                     P6M                 Free Entry Thru 4/25/16

Team Free Entry Prizes

1st        Beekman Hill International PS 59        P59M               Free Entry Thru 8/25/16

            Hayden Klinger*, Christos Hamakiotes, Cael Kinney, Amelia Camilleri

2nd      Park Slope PS 282                               P282K             Free Entry Thru 6/15/16

            Meleek Johnson, William A Johnson, Theodore Aud Popa, Vincent Johnson

Combined Individual and Team Prizewinners *

Hayden Klinger                                     P59M               Free Entry Thru 8/25/16 + 8/25/16 = 4/10/2017

K-1 Championship

Individual Free Entry Prizes

1st        Daniel Luo                                                                   Free Entry Thru 1/20/17

2nd      Brewington Hardaway                          SAH4               Free Entry Thru 10/10/16

3rd       Morgan Mairaj                                      P77M               Free Entry Thru 8/25/16

4th       Charles Doyle                                       HWISNY         Free Entry Thru 6/15/16

Team Free Entry Prizes

1st        Dalton School                                      DALTN           Free Entry Thru 8/25/16

            Bowe Siegelson, Jack Yang, Jonathan Nallengara, Charlie Swagert

2nd      Hunter College Elementary School      HUNEL           Free Entry Thru 6/15/16

            Elias Merrill, Maddox Nguyen,            John Russell, Henry Clough

 

K-1 Under 400

Individual Free Entry Prizes

1st        Michael Sharifov                                   GREENV         Free Entry Thru 12/1/16 (1st: Playoff)

2nd      Nikhil Reitboeck                                    PACKER            Free Entry Thru 8/25/16* (2nd: Playoff)

3rd       Christoffer Lamtan                                P11M               Free Entry Thru 6/15/16* (3rd: Playoff)

4th       Reese Rutkoske                                    DALTN              Free Entry Thru 4/25/16

Team Free Entry Prizes

1st        William T. Harris PS 11                      P11M               Free Entry Thru 8/25/16

            Christoffer Lamtan*, Joshua  Isaacs, Avaan  Chamadia, Shepherd Lamtan

2nd      Packer Collegiate                                 PACKER         Free Entry Thru 6/15/16         

            Nikhil Reitboeck*, Tamer Hanna, Gideon Farr, Kasen Scarperi

Combined Individual and Team Prizewinners *

Nikhil Reitboeck                                    PACKER            Free Entry Thru 8/25/16 + 6/15/16 = 1/30/2017

Christoffer Lamtan                                 P11M               Free Entry Thru 6/15/16 + 8/25/16 = 1/30/2017